گزارش کامل کارآموزی جهت دریافت کاردانی در رشته کامپیوتر

گزارش کامل کارآموزی جهت دریافت کاردانی در رشته کامپیوتر

مقدمه: در دنیای متحول و متغیرکنونی، افزایش دانش و بهبود مهارت های فردی و تخصصی دانشجویان اجتناب ناپذیراست. هر چه دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه ها، ماهرتر و آگاه تر باشند، در محیط های کاری تلاش برای بهبود بهره وری و عملکرد آنها ثمر…

دسته بندی: جزوات» سایر موارد

فرمت فایل دانلودی: rar

فرمت فایل اصلی: doc

تعداد صفحات: 111

حجم فایل: 10,892 کیلوبایت

مقدمه:

در دنیای متحول و متغیرکنونی، افزایش دانش و بهبود مهارت های فردی و تخصصی دانشجویان اجتناب ناپذیراست. هر چه دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه ها، ماهرتر و آگاه تر باشند، در محیط های کاری تلاش برای بهبود بهره وری و عملکرد آنها ثمره بیشتری خواهد داشت وبهبوددرعملکرد، به ارزش افزوده اقتصادی بیشتر منجر می شود و این درگرو پرورش وتوسعه منابع انسانی است که به عنوان یک عامل ضروری، دائما بایستی بدان توجه خاصی معطوف شود.

همان طور که می دانیم، کارآموزی یکی از روش های کارآمد آموزشی است. در این روش دانشجو، برای یک دوره زیر نظراستادان ورزیده، فنون و تجربیات معین را می آموزد. از مزایای سیستم کارآموزی ایجاد غرور حرفه ای درافرادیست که برنامه کارآموزی را به اتمام می رسانند. حس اعتماد به نفسی که در این قبیل کارآموزان ایجاد می شود با افرادی که برنامه های کارآموزی را طی نکرده اند، قابل مقایسه نمی باشد.

کارآمد شدن دانشجویان در هر زمینه، چیزی فراتر از آموخته های نظری کلاس درس را می طلبد و نتایج مثبتی که از هم پاشدن علم با عمل حاصل می شود بر هیچ کس پوشیده نیست.

رشته کامپیوتر نیز از این قاعده مستثنی نیست. برنامه کار عملی که برای دانشجویان این رشته در نظر گرفته شده همانند بسیاری از دیگر رشته ها با عنوان کارآموزی بیان می شود.

با بررسی های انجام شده توسط نویسندگان، به نظر می رسد که برای انجام یک کارآموزی صحیح و موثر عواملی همچون مدیریت، برنامه ریزی صحیح، نوع کار ارائه شده به کارآموز، میزان اعتبار دوره کارآموزی، و حمایت های جانبی از کارآموز دخیل هستند.

برای واژه کارآموزی تعریفی به شرح زیر ارائه شده است:

افزایش دادن مهارت ها، آگاهی ها و تجارب حرفه ای و غیرحرفه ای کارکنان به منظور آماده ساختن آنان برای انجام وظایف خاص.

بر طبق تعریف بالا، هدفی که کارآموزی دنبال می کند، کسب مهارت و تجربه و به مرحله عمل رساندن اندوخته های نظری کلاس درس است

بر طبق مصوبه آموزش عالی، دانشجوی رشته کامپیوتر در مقطع کاردانی موظف به گذراندن 270 ساعت کار عملی هستند که با عنوان کارآموزی بیان می شود. با این حال اکثر دانشجویان در عین مفید خواندن واحد کارآموزی، آن را خسته کننده می دانند و با این که به ضرورت انجام آن واقف اند، به جای استفاده از آن به گرفتن نمره ای اکتفا می کنند.

همچنین از مزیت پذیرش کارآموز در یک سازمان، پایین آوردن هزینه های یک سازمان است؛ یعنی دسته ای از کارها درون سازمان انجام می شوند بدون این که هزینه زیادی برای سازمان در برداشته باشد. از دیگر مزایای مهم پذیرش کارآموز این است که سازمان ها با ارزیابی کار کارآموزان و شناسایی نیروهای بااستعداد و آماده به کار می توانند با گزینش آن ها، نیروی مجرب و آزموده شده ای را برای آینده سازمان خود فراهم کنند.

هیچ جانشینی برای تجربه عملی وجود ندارد و کارآموزی ابزاری است برای تبدیل زبان عمل به تجربه و تلاشی است برای ایجاد حلقه هایی بین محیط عملی و مراکز آموزشی. همانند دیگر پروژه ها، مدیریت اولین و مهم ترین عامل در شکل گیری یک برنامه کارآموزی مؤثر است. با برنامه ریزی صحیح می توان اهداف یک کارآموزی را با اهداف یک سازمان درهم آمیخت و کارآموزی را به عنوان یک راهکار در کنار نیروهای دیگر، برای حل برخی از مسائل درون سازمان به کار برد.

اینجانب عادله رحیمی دانشجوی رشته کامپیوتر از دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیروان برای برگزاری واحد کارآموزی که تحت نظر استاد راهنماراضیه توکلی بوده مشغول به کار درکارگاه کامپیوتر شده و برای این درس وواحد کارآموزی این گزارش را تهیه وتنظیم کرده وتقدیم استاد محترم می کنم.

این گزارش شامل چهار فصل می باشد. فصل اول سخت افزار کامپیوتر و فصل دوم مراحل نصب ویندوز ویستا وفصل سوم آشنایی با شبکه ومراحل راه اندازی آن وفصل چهارم طریقه نصب نرم افزار هایی که در کارگاه آشنا شده ام می باشد.

فصل اول: آشنایی با سخت افزار کامپیوتر

1) مقدمه ای بر کامپیوتر… 6

1) دستگاه های ورودی وخروجی در کامپیوتر (لیست قطعات کامپیوتر)… 14

1 -2) برد اصلی… 25

1 -3) ریز پردازنده… 28

1 -4) میزان حافظه RAM مورد نیاز… 31

1 -5) کارت های شبکه… 41

SCREEN SAVER (6-1… 56…

فصل دوم: آموزش نصب ویندوز ویستا… 64

فصل سوم: آشنایی با شبکه ومراحل راه اندازی آن

معرفی کارت شبکه و راه اندازی و نگهداری شبکه از لحاظ سخت افزاری… 75

طریقه شبکه کردن دو رایانه به طور مستقیم… 78

تنظیمات شبکه در ویندوز… 81

فصل چهارم: طریقه نصب نرم افزار ها

مراحل نصب نرم افزار NetSupport… 88

طریقه نصب نرم افزار maple… 95

طریقه نصب نرم افزار spss… 101

طریقه نصب نرم افزار WinRAR… 108

  • گزارش کامل کارآموزی جهت دریافت کاردانی در رشته کامپیوتر

کلیک جهت دانلود