گزارش کاراموزی بررسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر بخش امور پژوهشی

دسته: علوم انسانی

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 193 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 82

گزارش کاراموزی بررسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر بخش امور پژوهشی در 82 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست

مقدمه و تشکر

آشنایی با مکان کار آموزی

ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته علمی کار آموز

اهداف و وظایف باشگاه پژوهشگران جوان

آیین نامه عضویت در باشگاه پژوهشگران جوان

دفتر باشگاه پژوهشگران جوان واحد ابهر

-آایین نامه اجرای طرح های پژوهشی اعضاء باشگاه پژوهشگران جوان سال 84:

بخش اول: حوزه پژوهشی و فن آوری

بخش دوم: حوزه پذیرش و استعدادهای درخشان

بخش سوم: حوزه فرهنگی

استعدادهای درخشان

نقش دانشجو در مدیریت فردا

پژوهش زیر بنایی رشد و توسعه

مروری بر عملکرد معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر

متن مصاحبه با جناب آقای دکتر رجائی ریاست محترم دانشگاه آزراد ابهر و شرایط عضویت در باشگاه

آزمون آموخته ها و نتایج پیشنهادات

آشنایی با مکان کار آموزی:

ددانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر در 5 کیلومتری جاده ترانزیت ابهر – زنجان واقع می باشد. که دانشجویان آن در رشته های مختلف مشغول تحصیل هستند. امور اداری آن از بخشهای متفاوتی تشکیل شده است. که یکی از این بخشها بخشی معاونت پژوهشی می باشد. که من در آن مشغول کار آموزی بودم. که مهمترین وظایف آن – برگزاری کارگاه روش تحقیق – برگزاری جلسات سخنرانی علمی – بازدید از مراکز تحقیقاتی – ارسال مقالات اعضاء به همایشهای پژوهشی باشگاه – شرکت اعضاء در همایش پژوهشی – انجام طرح های پژوهشی – تشکیل گروههای علمی – ارتباط با مراکز تحقیقاتی جهت انجام طرح های پژوهشی شرکت اعضاء برای ارائه مقالات در همایش علمی معتبر – چاپ مقالات اعضاء در مجلات معتبر علمی پژوهشی – برگزاری همایش علمی – پژوهش سراسری – همکاری در برگزاری همایش علمی و پژوهش سراسری در منطقه، میزان جذب عضو می باشد.

مقدمه

هدف کلی از انتشار این نشریه به معرفی باشگاه پژوهشگران جوان، اهداف و شرایط عضویت در این باشگاه، تسهیلات و امتیازات اعضاء باشگاه و فعالیتها و خدمات دفتر باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر در جهت اجرای آئین نامه ها و رهنمودهای باشگاه پژوهشگران جوان می باشد.

باشگاه پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی امیدوار است با عضویت جوانان شایسته و پر استعداد و تربیت و پرورش شایستگی ها، توانایی ها و بلوغ آنان بتواند دشواریهای خاص پژوهش ها و کند وکاو های علمی را تا حد امکان از پیش پای نخبگان جوان و پژوهشگران شایسته بردارد.

باشگاه پژوهشگران جوان نوآفرینی های پژوهشگران جوان را ارج می نهد و با شتاب بخشیدن به پژوهش های موفق علمی، حرکت به سوی پیشرفت و توسعه را تقویت نموده و جایگاه علمی ایران اسلامی را در میان دیگر کشورهای جهان ارتقاء می دهد. زیرا بر این باور است «جز با پویایی هرچه بیشتر علمی و پژوهشی نمی تواند آرزوی داشتن ایرانی سرافراز و آباد را جامه عمل پوشانید.»

اهداف و وظایف باشگاه پژوهشگران جوان

طبق اساسنامه باشگاه پژوهشگران جوان، اهداف و وظایف باشگاه پژوهشگران جوان کشور را می توان به شرح زیر خلاصه نمود:

1-شناسایی و جذب دانش آموزان، دانشجویان و بطور کلی جوانانی که دارای استعداد و توانایی سرشار در رشته های مختلف علمی باشند.

2- برگزاری المپیاد در رشته های مختلف علمی، ادبی، فرهنگی و ورزشی بین اعضاء باشگاه در کشور

3- برگزاری مسابقات علمی برای شناسایی و تشویق دانش آموزان، دانشجویان و سایر جوانان مستعد

4- تدوین و انتشار جزوات، کتب و نشریات علمی و آموزشی لازم

5- تشکیل جلسات سخنرانی و بحث و نقد علمی از طریق دعوت از استادان و صاحبنظران

6- ایجاد شرایط و تسهیلات مناسب برای مطالعات و تحقیقات علمی

7- برقراری تماس با دانشگاهها و مراکز و آموزشی و پژوهشی داخل و خارج کشور

8- اعطای جوایز و کمک هزینه تحصیلی و یا بورس تحصیلی به اعضای واجد شرایط

9- عرضه خدمات جنبی فرهنگی، ورزشی و رفاهی به اعضای باشگاه

10- برگزاری اردوها و تشکیل کلاسهای لازم بمنظور ایجاد آمادگی در اعضاء گروهها

11- برگزاری کارگاههای آموزشی پژوهشی و همایش های علمی در سطح ملی و بین المللی

12- برگزاری مسابقات المپیاد علمی در سطح باشگاه، ملی و بین المللی

13- شناسایی و انتخاب استعدادهای بسیار درخشان از میان اعضاء باشگاه و پیگیری امور آنان، تهیه و تأمین مواد یا ابزار موردنیاز آنها و دستگاهها و وسایل پژوهشی و فراهم آوردن و برخوردار نمودن آنان از کارگاهها، آزمایشگاهها و سایر امکانات پژوهشی در داخل و خارج کشور و اعزام اینگونه افراد به همایش های ملی و بین المللی و همچنین چاپ و انتشار آثار پژوهشی آنان، اعطای جوایز و کمک های مالی به افراد مزبور

آیین نامه عضویت در باشگاه پژوهشگران جوان

ماده: داوطلبان عضویت، لازم است دارای شرایط عمومی زیر باشند:

1-1 : اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان رسمی کشور

2-1 : اعتقاد به قانون اساسی و اصل ولایت فقیه

3-1 : عدم اشتهار به فساد اخلاقی

4-1: عدم سابقه عضویت در مجامع، احزاب و گروه هایی که با نظام جمهوری اسلامی در ضدیت باشند.

5-1 : داشتن سن 15 تا 30 سال

دفتر باشگاه پژوهشگران جوان واحد ابهر

عملکرد دفتر باشگاه بشرح زیر خلاصه ذکر می شود:

1). ارسال اطلاعیه و فرمهای عضویت به کلیه مدارس منطقه و آموزش و پرورش شهرستانهای ابهر، خرمدره، سلطانیه جهت آشنایی هر چه سریعتر با باشگاه پژوهشگران جوان و درخواست لیست اسامی دانش آموزان ممتاز و واجد شرایط جهت عضویت. نصب اطلاعیه های باشگاه در تابلو اعلانات دانشگاه جهت اطلاع دانشجویان علاقمند.

2). تشکیل چند جلسه توجیهی برای دانش آموزان ممتاز و دانش آموزان مدارس سماء.

3). جمع آوری و تکمیل و تنظیم مدارک دریافتی از درخواست کنندگان واجد شرایط عضویت.

4). ارسال مدارک تنظیم شده به تهران جهت بررسی و انجام سایر اقدامات لازم.

5). رفع نواقص از پرونده هایی که از باشگاه در تهران عودت داده می شود و ارسال مجدد اینگونه پرونده ها به باشگاه پژوهشگران پس از اصلاح و تکمیل آنها و انجام مکاتبات و تماس تلفنی با باشگاه پژوهشگران در تهران.

6). تحویل کارت عضویت اعضاء پذیرفته شده و تکمیل فرمهای مربوطه و ارسال انها به باشگاه پژوهشگران در تهران.

7). تماس مکرر با کلیه اعضاء دانش اموز باشگاه پژوهشگران جوان و مطلع ساختن آنان از اردوهای دانش آموزی جوانه های ایمان نوشهر و گلواژه های پژوهش 80 و همایشهای امام علی (ع) و امام مهدی (عج) و توزیع برگه های فراخوان و ثبت نام و رهنمودهای مربوط به شرکت در این اردوها همایش ها با توجه به هماهنگیهای لازم با باشگاه پژوهشگران در تهران و دبیرخانه منطقه 2.

8). اعزام 10 تن از دانش آموزان عضو باشگاه به اردوی جوانه های ایمان نوشهر و اعزام 9 تن از دانش آموزان عضو باشگاه به اردوی گلواژه های پژوهش 80 رامسر به سرپرستی دو نفر همراه با یک مینی بوس از طرف دانشگاه اعزام 5 نفر از دانش آموزان به همایش امام علی (ع) به سرپرستی یک نفر و اعزام 6 نفر از اعضاء به همایش امام مهدی (عج) به تبریز به سرپرستی یک نفر از طرف دانشگاه که شایان ذکر است که در این همایش 4 نفر از اعضاء باشگاه واحد ابهر مقاله ارائه داده بودند و مقام اول و سوم را نیز اعضاء باشگاه واحد ابهر کسب کردند.

9). برگزاری همایش دانش آموزی شیمی با شرکت 18 عضو باشگاه و ارائه 12 مقاله در تاریخ 2 آذر ماه 1378.

10). تشکیل جلسات روش تحقیق برای اعضاء باشگاه در دانشگاه و اهداء کتاب به اعضاء در مناسبتهای مختلف از طرف ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر و معاونت محترم پژوهش دانشگاه واحد ابهر.

11). برگزاری شب شعر توسط اعضاء باشگاه پژوهشگران جوان و دانشجویان اهل ادب در موضوعات مختلف تحت عنوان امام علی (ع) و فلسطین.

12). برگزاری سخنرانیها و میزگردهایی تحت عنوان زیست شناسی، نجوم شناسی توسط اعضاء باشگاه و اهداء جوایز به سخنرانان از طرف ریاست محترم واحد و معاونت محترم پژوهش.

شایان ذکر است که اعضاء باشگاه پژوهشگران جوان با ارائه کارت عضویت خود می توانند همانند دانشجویان واحد دانشگاهی از امکانات موجود در دانشگاه از جمله امکانات کامپیوتری، کتابخانه، لابراتور زبان (کتابهای آموزش زبان) و مراجعه به دفتر مشاوره و اساتید واحد دانشگاهی استفاده نمایند.

«نحوه برگزاری سخنرانی های علمی»

برگزاری سخنرانی های علمی یکی از طرق مهم برای آشنائی هر چه بیشتر پژوهشگران یا تازه های علمی می باشد. برای برگزاری سخنرانیها، نیاز به تهیه برنامه های مدون و دوره ای در سطح شعب و دفاتر باشگاه است. جهت هر چه بهتر برگزار شدن جلسات سخنرانی لازم است به موارد ذیل توجه شود.

1 تعیین رشته آموزشی موضوع سخنرانی: با توجه به گروههای آموزشی واحد دانشگاهی محل برگزاری سخنرانی می توان در یکی از رشته های تحصیلی گروههای آموزشی فنی و مهندسی، علوم پایه، کشاورزی و منابع طبیعی، علوم انسانی و هنر و نیز علوم پزشکی، رشته مربوط به موضوع سخنرانی را انتخاب نمود.

برای ایجاد جذابیت و تنوع بهتر است برنامه ریزی سخنرانی ها به صورت سالیانه یا ترمهای تحصیلی در رشته های مختلف گروه آموزشی تنظیم گردد.

2 تعیین سخنران و موضوع سخنرانی: پس از تعیین رشته موردنظر برای سخنرانی، می توان از مدیران گروههای آموزشی واحد دانشگاهی مربوطه، جهت تعیین سخنرانان کمک گرفت. بهتر است به صورت پیشنهادی لیست تعدادی سخنران و موضوعات سخنرانی آنها از طرف مدیران گروههای آموزشی دریافت شود. سپس با توجه به وضعیت واحد دانشگاهی و نیز وضعیت علمی و پژوهشی سخنرانان نظیر ارائه مقالات علمی توسط آنها در مجلات علمی معتبر و نیز کنفرانسها و همچنین تألیف و ترجمه کتب علمی و با عنایت به جدید بودن موضوعات سخنرانی آنها، این انتخاب صورت گیرد. برای جذابیت هر چه بیشتر سخنرانی، بهتر است سخنرانان از وسایل کمک آموزشی نظیر دستگاههای ویدئو پروژکتور، اورهد، اسلاید و … استفاده نمایند.

حوزه فرهنگی:

جایگاه علم در هرجامعه ای نشانگر رشد فکری وفرهنگی مردم آن سرزمین است وتوجه به دانش از دیدگاه فرهنگی اسلامی چنان روشن است که نیازی به توضیح نمی باشد. انقلاب اسلامی نیز به فرموده امام (ره) انقلاب فرهنگی بودکه برای هدایت این جریان نهاد شورای عالی انقلاب فرهنگی به وجود آمده، اما مشکلات عدیده، درمسیر این حرکت موجب گردید آنچنان که انتظار می رفت، وضعیت رضایت بخش حاصل نشود.

از طرف دیگر رهبری انقلاب که سکان دار حرکت کلی درجامعه اسلامی است این ضعف رادر جامعه ومحیطهای علمی لمس نمودند وبرای جهت دادن به کاروان علم وعالمان رهنمودهایی ارائه کردند.

چون موضوع خیلی اهمیت داشت وباید درهمه سطوح انجام می گرفت رهبر معظم درپاسخ نامه اهل قلم چنین فرمودند:

باید «تولید نظریه وفکر» تبدیل به یک ارزش عمومی درحوزه ودانشگاه شود ودرقلمروهای گوناگون عقل نظری وعلمی، از نظریه سازان، تقدیر به عمل آید وبه نوآوران، جایزه داده شود وسخنانش شنیده شود تادیگران نیز به خلاقیت واجتهاد تشویق شوند. باید ایده هادرچارچوب منطق واخلاق ودرجهت رشد اسلامی بایکدیگر رقابت کنند ومصاف دهند تاجهان اسلام، برای تحقق منویات رهبری دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یکی از مراکز بزرگ ومهم ایران اسلامی درصدد بر آمد فضای نامناسبی ایجاد نماید. بدین منظور بلافاصله بعد از صدور پیام رهبری اقدام به اجرای آن نمود.

ابتداء با صدور بیانیه ای به ندای رهبری لبیک گفت وسپس مراکز پژوهشی وفرهنگی رامکلف به انجام آن نمود. باشگاه پژوهشگران جوان به عنوان کی از بازوهای پژوهشی دردانشگاه آزاد اسلامی با توجه به دراختیار داشتن نیروهای جوان ونخبه کشور فعالیتهای خود را شروع کرد.

لذا معاونت فرهنگی باشگاه پژوهشگران جوان مهمترین فعالیت خود راطرح مباحث مربوط به تولید فکر واندیشه وجنبش نرم افزاری قرار داد، ضمنا برای همه جانبه نمودن این حرکت علمی وبه کارگیری همه نیروهای علمی درسطح کشور اقدام به برنامه ریزی وبرگزاری همایشهای منطقه ای نهضت تولید علم نمود که حاصل آنها دریک کنگره بین المللی به نمایش گذاشته خواهد شد وباتوجه به همت مسؤلین دانشگاه آزاد اسلامی ودیدگاههای آنها وریاست محترم باشگاه پژوهشگران جوان این حرکت تا زمان تحقق اهداف، استمرار خواهد یافت واساتید واندیشمندان شرکت کننده وعلاقمند دریک ستادی به فعالیتهای خود رادر قالب میز گردها وکارگاههای آموزشی وهمایشها وکنگره های و … ادامه خواهند داد.

  • آزاد اسلامی
  • کارورزی بررسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر بخش امور پژوهشی
  • کاراموزی بررسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر بخش امور پژوهشی
  • گزارش کاراموزی بررسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر بخش امور پژوهشی
  • واحد ا
  • دانلود گزارش کارآموزی بررسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر بخش امور پژوهشی
  • بررسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر بخش امور پژوهشی
  • دانشگاه

کلیک جهت دانلود