آشنایی با رشته معماری

دسته بندی: معماری، عمران و نقشه برداری

موضوع: آشنایی با رشته معماری

تعداد صفحات: 12

این مطلب در مورد آشنایی با رشته معماری و در 12 صفحه می باشد و در آن به صورت خلاصه به بحث معماری و آشنایی با آن پرداخته شده است و در ادامه مطلب قسمتی از متن آورده شده است:

آشنایی با رشته معماری معماری در لغت به معنای علم بنائی و آباد سازی آمده و معمار به معنای بسیار عمارت کننده و کسی است که در آبادانی جهان می کوشد. قدمت معماری به عنوان یک فن برای ایجاد سرپناه، به قدمت تاریخ بشر می رسد اما معماری امروزه در جهان ترکیبی از صنعت ساختمان سازی به علاوه هنر، فلسفه، جامعه شناسی، روان شناسی اجتماعی، اخلاقی، اقتصاد، جغرافیای طبیعی و انسانی، برنامه ریزی و توسعه اقتصادی و علوم طبیعی نظیر زیست شناسی و محیط زیست است. از این رو می توان گفت که رشته مهندسی معماری به دلیل این خصلت و به ویژه با توجه به ماهیت هنری و نقش مهمی که خلاقیت هنری در آن ایفا می کند اساساً با سایر رشته های مهندسی متفاوت است. دروسی مانند ترکیب ها، طراحی ها، دروس نظری معماری.

دروس خاصی هستند که عموماً به شیوه آتلیه ای یا کنفرانس های دانشجویی برگزار می شود و از نظم و قاعده مشخصی پیروی نمی کنند. مفاهیمی که در این دروس وجود دارد برپایه طرز تفکری کاملاً متفاوت با دروس دبیرستان بوده بدین رو موفقیت فرد در دوره دبیرستان و کنکور تضمینی برای اقبال فرد در این دروس به شمار نمی رود. داشتن استعداد هنری و به کار گرفتن عنصر خلاقیت در روند طراحی لازم موفقیت است. و نکته دیگر آنکه از دست دادن آینده شغلی برای فرد اهل ذوق رابطه ای با عدم توفیق در تحصیلات آکادمیک معماری ندارد چه بسا همین فرد بتواند یک مهندسی ناظر خوب، مدیر پروژه، برنامه ریز شهری بشود، رشته معماری برحسب کمبود ظرفیت قبولی اش بسیار مشکل است.

سعی من در این است که در طرح هایم نیازها و راه رفع آن ها را در نظر بگیرم. از جمله عملکرد (فانکشن)، فرم و ایده (کانسپت) و رابطه بین احجام و فضاها (سیرکولیشن).

نیز تلاش نویسندگان، در جهت بهبود کیفیت و کمیت مطالب انکار ناپذیر است. نواقص، معایب و نقاط قوت را تذکر دهید تا بتوانیم شاگردانی شایسته باشیم.

صنعت و بازار کار رشته مهندسی معماری

فارغ التحصیلان رشته معماری در نهایت می توانند در زمینه های زیر ایفای نقش کنند:

1- طراحی (تک بنا یا مجموعه زیستی کوچک)، از طراحهای اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزا عناصر تشکیل دهنده بنا.

2- رهبری و سرپرستی دفاتر مشاور معماری (مهندسی مشاور)

3- نظارت عمومی و عالی بر صحت انجام کار در عملیات اجرایی ساختمانی (مهندسی ناظر)

4- مدیریت و هماهنگی اجرایی پروژه های معماری (مدیریت پروژه)

5- تأسیس و سرپرستی مؤسسات پیمانکاری و احداث ساختمان.

6- همکاری با کلیه متخصصینی که کارشان با ساماندهی فضای زیست مرتبط است، مانند اکولوژیست ها، جغرافی دانان، اقلیم شناسان، برنامه ریزان اقتصادی و اجتماعی و.

7- طراحی پارک ها و میادین شهری و محوطه سازی.

8- مشارکت در پروژه های برنامه ریزی و طراحی شهری و شهرسازی.

9- طراحی تک بناها در مقیاس کوچک و انجام دکوراسیون داخلی.

10- انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضای زیست.

  • مهندسی
  • آشنایی با معماری
  • معماری
  • مهندسی معماری
  • معمار

کلیک جهت دانلود