گزارش کاراموزی امور تسهیلات و وصول و بیمه بانک کشاورزی شعبه ابهر

دسته: بیمه

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 31 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 18

گزارش کاراموزی امور تسهیلات و وصول و بیمه بانک کشاورزی شعبه ابهر در 18 صفحه ورد قابل ویرایش

پیشگفتار

بخش کشاورزی در اکثر کشو. رهای جهان و بویژه در کشورهای در حال توسعه از جایگاه اجتماعی و اقتصادی ویژه ای برخودار است. در کشور ما به طور متوسط 17 در صد ناخالص داخلی و 26 در صد اشتغال توسط این بخش تامین می شود.

بانک کشاورزی در ایران هفتاد سال سابقه ی خدمت به پرکارترین، بی توقع ترین و قانع ترین تولید کنندگان کشور، یعنی کشاورزان عزیز را دارا بوده و همیشه در راستای تداوم بهبود خدمات گام برداشته است.

باتوجه به اینکه بانک های کشاورزی از نمونه های شناخته شده ی بانک های تخصصی و توسعه ای به حساب می آیند تلاش کردم تا کارآموزی خود را در این مجموعه بگذاریم تا ضمن بدست آوردن تجربه ی کار در محیطی خدماتی، آشنایی نسبتا کاملی با روال های کاری سازمانی کعتبر و پرسابقه یافته باشم.

عنوان صفحه

چکیده 6

ذکر مقدمه وسوایق و تاریخچه ای از محل کارآموزی 7

شرحی از فعالیت های جاری مرکز 8

معرفی چارت سازمانی 10

معرفی بخش ها کار آموز فعالیت خودرا در آن واحد گذارنده است 11

شرحی بر امکانات تست افزاری نرم افزاری 12

شرحی بر فعالیت های انجام گرفته 14

پیشنهادات و انتقالات 21

نرم شماره 1

نرم شماره 2

فرم های پیشرفت کار آموزی

فرم پایان دوره ی کار آموزی

فهرست منابع و مراجع 22

چکیده

در مقطع برنامه ی اول توسعه ی اقتصادی – اجتماعی کشور ضرورت تغییر راهبرد بانک کشاورزی آشکار شد و قدم هایی نیز در این زمینه برداشته شد در واقع بانک با درک این موضوع که تقاضا برای تسهیلات اعطایی همه ساله افزایش می یابد ودر مقابل تامین منابع لازم برای پاسخ گویی به این تقاضای دوبهرشد هر سال مشکلتر می شود در زمینه ی تامین مالی کشاورزی رویکرد جدید اتخاذ کرد.

مرحله اول رویکرد جدید بانک از سال 1370 آغاز شد در این مقطع عمدتا توسعه ی محدود شعب بانک، مکانیزه کردن عملیات بانکی در شعب، تلاش برای توسعه ی بانکداری الکترونیک، تنوع بخشی به خدمات بانکی با معرفی انواع خدمات جدید بانکی (نظیر طرح ایران، طرح آینه، حساب جاری مهر، … ) و اصلاح ساختار سرمایه مورد اهتسام جدی قرار گرفت.

– بانک کشاورزی بنا به رسالت خود وظیفه ی ارائه تهسیلات و اعتبارات به بخش کشائرزی را برعهده دارد. اتخاذ رویکرد جدید در تامین مالی بخش کشاورزی، به این امر منجر شد که بانک کشاورزی بتواند همراه با افزایش حجم منابع تجهیز شده از طریق سپرده های مردمی، همه ساله اعتبارات بیشتری را نسبت به سال قبل در اختیار بخش کشاورزی قرار دهد.

– از آنجا که اینجانب کارآموزی خود رادر بخش اعطای تسهیلات ووصول وبیمه مشغول بوده ام در ادامه شرح کاملی از روال اعطای وام و سایر تسهیلات بانکی به همراه جزئیات آمده است.

ذکر مقدمه و سوابق و تاریخچه ای از محل کار آموزی

بانک کشاورزی شهرستان ابهر در سال 1342 تاسیس گردید. در آن زمان این بانک شامل شعبه ی بسیار کوچکی بوده که نماینده ی اسان زنجان محسوب می شده است.

بانک اختیارات بسیار کمی داشته و تها عملیات وصول و پرداخت به طور مستمل انجام می گرفته است. حسابرسی این نک به عهده ی استان گیلان بوده وهم چنین ارباب رجوع برای تصویب وام های مقادیر بالا باید به شعبه ی استان مراجعه می کردند. با از دیاد منابع و مشتریان به مرور زمان اختیارات بانک بالاتر رفت، بانک به عنوان شعبه ی درجه ی 4 معرفی گردید، در سال های متوالی بانک کشاورزی ابهربه شعبه ی درجه ی 3، پس 2 تبدیل شد وهم اکنون شعبه ی درجه ی 1 می باشد. شرحی از

فعالیت های جاری:

بانک کشاورزی مرکزی / شهرستان ابهر در حال حاضر شامل یک ساختمان 2 طبقه است طبقه اول شامل ریاست بانک، گروه کنترل اسناد، گروه برنامه ریزی مالی باجه ی مهر و خدمات بانکی است.

درباجه ی شماره ی 1 که مربوط به کارت مهر کشاورزی می باشد یکنفر مسئول باجه است. درباجه ی شماره ی 2 خدمات بانکی صورت می گیرد که در آن آقای حسین کریمی متصدی امور بانکی و بهروز خدابنده لو مسئول قسمت باجه می باشد.

در باجه ی شماره ی 3 نیز خدمات مربوط به واریز و جرصورت می گیرد که دراین باجه خانم فاطمه حاجی حسنی متصدی امور بانکی و آقای محمد معروفخانی مسئول گروه تجهیز منابع و خدمات در گروه برنامه ریزی مالی آقای سعید جعفری مسئول گرده ارشد می باشند ودر قسمت کنترل اسناد که همان باجه شماره ی 4 می باشد آقای امیر قربانی مسئول خزانه هستند.

طبقه دوم به طور کلی شامل گروه اعطای تسهیلات ووصول و بیمه است

تهسیلات خرید تراکتور را دولت کشاورزی نیز در این طبقه صورت می گیرد.

تقسیم بندی فعالیت ها:

خانم ها شپسر و آقای حسنی (گروه اعطای تسهیلات، خدمات بیمه ای و وصول مطالبات)

1. پرداخت تسهیلات و اخذو امضا از مشتریان و ضامنین (روزهای سه شنبه، چهارشنبه، پنج شنبه)

2- قبول در خواست تسهیلات و مشتریان و طرح ها (شنبه، یکسنبه، دوشنبه)

آقای حسن عطایی (مسئول گروه وصول مطالبات): قصدهای مربوط به وام ها را دریافت می کند.

آقای محمد بیگلو مسئول بایگانی هستند، پرونده های تشکیل شده را در دفتر وارد کرده وبه صورت مرتب با یگانی می کنند.

آقای اباذری نیز مسئول بایگانی بوده و هم چنین محاسبه ی معدل به هده ی ایشان است در این شعبه 4 کارشناس، کارشناسی امور مربوط به ملم ها به عهده دارند.

بازگشت

عملیات حسابداری

عملیات تشخیص و ثبت حساب ها

چاپ دفاتر حسابداری و تراز دفتر کل

عملیات بستن و افتتاح حساب ها

سرویس و نگهداری سیستم

سیستم جامع اطلاعات مشتریان

بازگشت

شرحی بر فعالیت های انجام گرفته:

به منظور شرح فعالیت های انجام گرفته، کلیه ی امور جاری در طبقه ی دوم شرح داده می شود، اینجانب سعی کرده ام در تمام فسمت های این بخش فعالیتی را انجام دهم و بافرم ها نیز آشنایی پیدا کنم ابتدا جزئیات اعطای وام به همراه شرایط اخذ وام و تشکیل پرونده را بررسی می نمایم:

قسمت وصول و اعتبارات (خانم ها شپسور و آقای حسنی)

متقاضیان دریافت وام ابتدا به این قسمت مراجعه کرده و تشکیل پرونده می دهند

انواع وام ها: وام ازدواج – وام قالی بافی – وام کشاورزی

– میزان وام قالی بافی 5/1 برابر معدل حساب 6 ماهه ی متقاضی است

– میزان وام ازدواج 1 میلیون تومان می باشد که متقاضیان به صندوق مهر امام رضا معرفی می شوند.

– میزان وام کشاورزی 3 برابر معدل حساب 6 ماهه ی متقاضی است

مدارک لازم جهت تسهیلات کشاورزی

1- دارابودن حساب متقاضی و ضامن

2- اصل و کپی کارت پایان خدمت متقاضی

3- اصل و کپی کارت پایان خدمت ضامن

4- اصل و کپی نسق زراعی

5- اصل و کپی قرلنامه – فرم استشهادیه محلی

6- اصل و کپی شناسنامه ضامن

7- اصل و کپی شناسنامه متقاضی

8- فیش تلفن متقاضی و ضامن

– پس از اینکه مدارک فوق تحویل داده شد برگ در خواست تسهیلات (فرم شماره ای) تکمیل می گردد.

صفحه اول این فرم شامل مشخصات متقاضی – مشخصات مورد عمل و سایر دارائیها، موضوع در خواست، نوع تضمین می باشد.

تضمین دو نوع دارد: الف) ضمانت ب) وثیقه ی غیر منقول

صفحه ی دوم این برگ توسط بانگ تکمیل می شود و مشخصات گواهی کننده در آن ثبت می گردد هم چنین اعتبارت بررسی می شود با توجه به سوابق ضمیمه می گردد.

شخص ضامن باید دارای شرایط خاصی باشد از جمله اینکه در بانک دارای اعتبار باشد اگر شخص قبلا ضامن شده باشد قصدهای مورد قبلی بررسی می شود چنانچه به موقع پرداخت نشده باشد فرد برای ضامن شدن متعبر نمی باشد.

– هم چنین ضامن نمی تواند خانم باشد مگر اینکه کارمند دولت باشد.

– افراد باز نشسته به برای ضمانت تایید نمی شوند.

– صاحبان بعضی از مشاغل مانند آرایشگری و قصابی و مواردی دیگر حق ضمانت ندارند

فرم گزارش برآورد متعهد توسط یکی از کارشناسان بانک تکمیل می گرد (فرم شماره 2) برای وام های بالاتر از 2 میلیون تومان حداقل 2 نفر باید ضامن شوند.

کارشناسان بانک با توجه به دارایی های ضامن که حضورا آن ها را بررسی می کنند تعیین می نمایند که شخص صلاحیت ضامن شدن را داراست یا خیر؟

در فرم فوق کارشناس ابتدا نام خود را ذکر کرده پس در تاریخ معین شرح اعتبارات را می نویسد.

مسئول اعتبارات (آقای حسنی) تعیین می کند که با توجه به معدل حساب متقاضی چه مقدار وام به وی تعلق می گیرد. در این فرم شرح فعالیت هایی که به واسطه ی این وام انجام خواهد شد را قید می کنند هم چنین میزان بودجه ای که به هر کدام ازاین فعالیت ها تعلق می گیرد به تفکیک نوشته شده ودر نهایت مقادیر جمع زده شده و مقدار نهایی وام تعیین می شود.

مسئول اعتبارات وظیفه دارد که در آخرین مرحله برای واریز وام به حساب متقاضی نظر کارشناسان را تائید نماید ودر نهایت رئیس شعبه (آقای مصائبی) باید فرم مربوطه را امضا تایید نماید.

لازم به ذکر است که بانک کشاورزی در شهرستان ابهر شعبه ی دیگری نیز دارد به همین خاطر نامه ای توسط متقاضی به شعبه ی دیگر فرستاده می شود و طبق این نامه بررسی می شود که متقاضی در آن شعبه حساب دارد یا خیر؟ هم چنین اعتبارات وی چک می شود، اگر در شعبه ی مذکور وام گرفته باشد نمی تواند دوباره وام بگیرد.

– پس از تکمیل پرونده و تایید نهایی آن حداکثر تا یک هفته پول به حساب متقاضی واریز می گردد.

  • وصول
  • امور تسهیلات و وصول و بیمه بانک کشاورزی شعبه ابهر
  • کاراموزی امور تسهیلات و وصول و بیمه بانک کشاورزی شعبه ابهر
  • گزارش کاراموزی امور تسهیلات و وصول و بیمه بانک کشاورزی شعبه ابهر
  • کارورزی امور تسهیلات و وصول و بیمه بانک کشاورزی شعبه ابهر
  • بیمه
  • دانلود گزارش کارآموزی امور تسهیلات و وصول و بیمه بانک کشاورزی شعبه ابهر
  • بانک
  • امور تسهیلات

کلیک جهت دانلود