نقد و تحلیل منطقه بیضاء (روستای جعفر آباد)

نقد و تحلیل منطقه بیضاء (روستای جعفر آباد)

فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 69

تعریف روستا

مرکز آمار ایران براساس تعریف قراردادی خود روستا را چنین تعریف می کند

(به سکونتگاهی که تولیدات غالب آن کشاورزی و دامداری بوده و جمعیت آنها حداکثر پنج هزار نفر باشد روستا گفته می شود.)

جغرافیای روستا

جغرافیای محل

1- جغرافیای طبیعی: (اقلیم –آب-باد- باران – روزهای یخبندان –سرما وگرما –پوشش گیاهی – پوتوگرافی زمین)

2- جغرافیای مصنوعی (موقعیت روستا نسبت به شهر –جاده وراههای اصلی و فرعی)

1- جغرافیای طبیعی

به علت ارتفاع این روستا از سطح دریا و قرار گرفتن آن بین 2 منطقه سردسیر و گرمسیر بارندگی این قسمت بیشتر از نواحی دیگر استان فارس است. میزان حرارت در زمستان این روستا (3-) و درجه حرارت در تابستان حداکثر 38 درجه است درجه حرارت متوسط سالیانه آن 6/17 درصد سانتی گراد می باشد میزان بارندگی سالانه 96/212 میلیمتر است که 70 درصد آن در فصل زمستان 24 درصد آن در فصل پاییز و 6 درصد آن نیز در فصل بهار است. فصل تابستان به طور کلی فاقد بارندگی است که نشان دهنده از خشکی این ایام است. ریزش برف در روستای جعفر آباد کم و معدل روزهای یخبندان در سال 50 روز است خاک روستا به لحاظ مواد آلی زمین و وجودچشمه های متعدد حاصلخیز بوده واز قدیم دارای بافت گیاهی متنوع درختان گرمسیری و سردسیری بوده و جهت باد گاه از سوی شمال وگاه از سوی جنوب غربی بوده عمده بادهای غالب از غرب و جنوب غربی می وزند پتو گرافی زمین به علت وجود تپه های متعدد دارای پستی وبلندی های متعدد می باشد که همین امر باعث جدایی مناطق مسکونی از کشاورزی شده است.

2- جغرافیای مصنوعی:

1-موقعیت روستای جعفرآباد: فاصله آن تامرکز استان (شیراز) 50 کیلومتر

2-موقعیت روستای جعفرآباد: فاصله آن تا مرکز بخش (حربال) 5 کیلومتر

1-راههای دسترسی به روستای جعفر آباد (قدیم):

از راه فرعی که از جاده شیراز سپیدان انعشاب گرفته شده بود (که از روستای خلار شروع و با گذشتن از روستای علی آباد به روستای جعفر آباد ختم می شود)

2- راه دسته ی به روستای جعفر آباد (جدید)

از راه فرعی که هم کنون در مسیر جاده شیراز و سپیدان وجود دارد (که این فرعی درروبه روی فرعی قلات قرار دارد و بعد از گذشتن چند کیلومتر و رسیدن منطقه بیضاو عبور ازحربال به روستای جعفر آباد می رسیم.)

تاریخچه مختصری درباره روستای جعفر آباد

قدمت روستا

در مورد قدمت روستای جعفر آباد طبق سند معتبری که در یکی از بناهای موجود می باشد (حمام عمومی روستا که درسال 1180 تاسیس شده که مربوط به دوره قاجار می باشد به دست آمده قدمت این روستا به اوایل دوره قاجار می رسد. خاطر نشان کرد که سابقه این منطقه بیشتر از این تاریخ بدست آمده است ولی به علت نبودن سند معتبری برای اثبات تاریخهای که روستاییان در روایت های خود ذکر می کنند ما به همین تاریخ مکتوب بسنده می کنیم.

روایت های درباره استقرار روستاییان در این منطقه

1- به نقل از ریش سفید روستا چون در این منطقه چشمه های متعددی قرار دارد و خود منطقه دارای بافت و پوشش گیاهی متنوعی است و دارا بودن منطقه از خاک غنی از مواد آلی و حاصلخیز بودن زمین و وجود تپه های متعددی که خود

کلیک جهت دانلود