گزارش کاراموزی شرکت راه ساختمانی،تحکیم سازه ابهر

دسته: عمران

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 17 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 24

گزارش کاراموزی شرکت راه ساختمانی- تحکیم سازه ابهر در 24 صفحه ورد قابل ویرایش

مقدمه

شرکت راه ساختمانی تحکیم سازه ابهر واقع در خیابان دکتر بهشتی پلاک 5 می باشد.

این شرکت دارای پرسنلی به شرح زیر عبارتند از: مدیر عامل شرکت جناب آقای مهندس غلامرضا خداوردی و کارمندان آقای مهندس میثم محمدی می باشد. این شرکت در زمینه راه سازی و ساختمان سازی مشغول به کار است. این شرکت در زمینه فوق موفق به اخذ گریده از سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان زنجان می باشد این شرکت در سال 1380 به نام یارادان تاسیس و با توجه به مشکلات از قبیل اخذ گرید شرکت در سال 1384 به نام شرکت تحکیم سازه تغییر نام داد ه شد و بر این اساس دارای سابقه 5 سال در زمینه ساخت ساز می باشد سوابق اجرای شرکت عبارتند از – احداث ساختمان اداری وسرایداری مدیریت جهاد کشاورزی هیدج – و احداث محوطه اداری مدیریت مذکور – احداث سوله دانشکده معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر، احداث سوله کارگاهی برق 6 دانشگاه آزاد واحد ابهر – تعمیرات اساسی مدارس ابهر عبارتند از: اندیشه، ارشاد، سپهر، آیت الله خامنه ای – عفیفه خرمدره، و شهامت روستای فلج می باشد.

بنده در این شرکت وظیفه انجام دادن کارهای عمرانی را در دو ماه اول داشته و به دلیل سردی هوا در ماه آخر به انجام کارهای اداری مشغول به کار شدم.

فصل اول

مرحله اول تهیه زمین

قطعه زمین را برای ساختمان مورد نیاز را در نظر گرفته و خریداری می شود ساختمان مذکور را از لحاظ مالکیت در اداره ثبت و اسناد املاک بررسی و مورد تایید قرار می گیرد سپس جهت مراحل بعدی ساخت و ساز ساختمان از طرف شهرداری آن شهر اقدام می شود.

مرحله دوم تهیه کروکی زمین

در شهرداری زمین مذکور را از لحاظ وضعیت شهر سازی و ابعاد دقیق زمین بررسی می گردد سپس کروکی دقیق از زمین تهیه می شود.

مرحله سوم تهیه نقشه

قطعه زمین مورد نظر از طرف شهرداری به سازمان نظام مهندسی جهت تهیه نقشه معرفی می گردد نقشه های ساختمان توسط مهندسین طراح تهیه وپس ازبررسی و تایید مهندس ناظر و تایید نهایی شهرداری و صدور پروانه ساخت جهت عملیات ساخت ساختمان آماده می شود.

فصل دوم ساخت

جهت شروع به ساخت و اقدامات مشابه ابتدا کارفرما با پیمانکارهای مربوطه اقدام به اخذ قرارداد می بندد که کارفرما آقای مهدی قربان نژاد که با شرکت تحکیم ساز به عنوان پیمانکار زیر نظر مهندس ناظر پروژه اقدام به عقد قرار داد نمود.

مرحله اول تحویل زمین از کارفرما به پیمانکار و پیاده کردن نقشه روی زمین توسط عوامل پیمانکار ابتدا بر وکف زمین را نسبت به کوچه یا معبر مشخص می شود (که این کار قبلاً بایستی در کروکی و توسط شهرداری مشخص می شد) بعد از مشخص شدن ابعاد دقیق زمین و معبر شروع به خاک برداری با لودر از زمین مذکور 1- برداشت خاک دج 2- رسیدن به سطح خاک

3- رسیدن به سطح صاف برای انجام عملیات قالب بندی و سپس محل دقیق ستونها روی زمین که بوسیله میلگرد 1 متری انجام می شود برای دقت بیشترو استقرار دقیق اکس ستونها در محل خود از دوربین تئودولیت استفاده شد بعد از استقرار محل ستونها ابعاد شناژها روی زمین دقیقاً ریسمان کشی و علامت گذاری شد با توجه به اینکه ساختمان مذکور دارای فنداسیون نواری است قالب بندی آن نیز به صورت نواری با سرعت زیادتری انجام شد ارتفاع قالب بندی نیز 75cm در نظر گرفته شد که به مدت 3 روز طول کشید قالب بندی را با آجر فشاری و ماسه سرندی نرم انجام شد که از این ملات به خاطر اینکه بعد از اتمام قالب بندی بتوان به راحتی آجرهای کارکرده را سالم درآورد استفاده می شود باید توجه داشت قالب بندی 22cm کار شود چون حجم بتن ریزی زیاد است قالب در برابر فشار که بتن به دیواره های قالب می آورد مقاوم باشد در این پروژه همزمان با قالب بندی آرماتوربندی نیز بر اساس نقشه های موجود بعد از خریداری میلگرد انجام شد فنداسیونها نواری در چهار سایز می باشند بر اساس میزان بار وارده و محاسبات آیین نامه زلزله و غیره میلگردها جهت های A-2 و D-2 از سایزهای بالایی استفاده شده که در حین منتاژ کلاف نواری فنداسیون جهت D و A می بایست دقت بیشتری شود همچنین به علت کسرت تعداد میلگرد بایستی فاصله های بین میلگرد ها کاملاً دقیق و با خطای بسیار کم نصب گردد تا بتن با سهولت و با کیفیت استاندارد انجام شود میلگردهای خریداری شده حتماً عاری از زنگ زدگی با رنگ و گل و غیره می باشد در صورت برخورد چنین اتفاقی حتماً باید میلگردها قبل از منتاژ توسط بروس سیمی کاملاً تمیز شده باشد. باید توجه به اینکه پروژه مذکور سازه بتنی می باشد نیاز به حجم زیاد میلگرد دارد در صورتی که میلگردهای موجود در کارگاه دچار زنگ زدگی زیادی شده باشد مثلاً پوسته داده باشد باید سند پلاست یا ماسه پاشی شود تا پوسته های زنگ زدگی از میلگرد جدا شود.

آغاز بتن ریزی ستونها

عیار بتن ستونها نیز همانند فنداسیون 350 کیلوگرم در متر مکعب باشد که مخلوط شن (نخودی بادامی) و ماسه ریز دانه شسته تمیز و سیمان پر نوع یک باشد ترکیب این بتن نیز توسط دستگاه بتون ریز برقی صورت می گیرد که بعد از ترکیب کامل بتن توسط فرغون تا پای ستون حمل شده و توسط بیل به داخل قالب ریخته می شود باید توجه شود که این عمل با ظرافت و دقت لازم انجام شود تا از برخورد بتن به داخل دیواره قالب و میلگردهای ستون تا حد امکان کاسته شود (بتن در اثر برخورد با دیواره یا آرماتورها دچار دگرگونی در ترکیبات خود می شود.) در دو سری روی هم بسته می شود و در مجموع 8 قطعه که قطعات 4 تایی پایین و بالا در محل خود بسته می شوند سپس در روز بتن ریزی یکی از قطعات بالایی برداشته می شود بتن ریزی درتراز پایین تحول از این قسمت صورت می گیرد. بعد از ریختن بتن در داخل قالب (حدوداً 50 سانتیمتر) بایستی بتن ویبره شود که این کار را می توان توسط دستگاه ویبره شلنگی انجام داد. شلنگ را از قسمت قالب برداشته شده به داخل بتن می بریم و عمل ویبره را انجام می دهیم. باید ویبره با دقت بالایی صورت بگیرد زیرا بتن بایستی در تمام قسمت های قالب و دور تا دور میلگرد ها را فرا گیرد. همچنین مراقب ویبره بیش از حد نیز باید باشیم.

بتن ریزی تا این سبک تا تراز نصف ستون پیش می رود و سپس مرحله بالاتر ستون پس از نصب قطعه قالب بتن ریزی می شود تا بتن ریزی به صورت کلی در ستون به پایان برسد. این کار در کلیه ستونها بایستی انجام شود که در مدت 2 روز صورت پذیرفت (بایدتوجه شود که حد فاصل بین دو روز بتن هیچ ستونی ناقص ریخته نمی شود) بتن ریزی کلیه ستونها که انجام شد قالبها باز شد تا برای طبقات دیگر آماده شوند. در این فاصله کلاف تیرهای اصلی سقف طبقه همکف مونتاژ می شود و تیرچه های همکف نیز باید مونتاژ و بتن ریزی آماده شوند. با ستونها بعد از باز شدن قالبها بایستی بوسیله گونی کنفی کاملاً دور تا دور آن را بسته و همواره کاملاً نمناک و خیس نگهداری شود بتن ریزی اوایل پاییز و در هوای نسبتاً گرم صورت گرفت لذا نگهداری آن و خیس نگهداشتن گونی بسیار مهم می باشد.

تیرهای اصلی بتنی طبقه اول دارای ابعاد 25*25 سانتیمتر هستند که سایز میلگردهای راسته 016 و 020 و 014 می باشند و خاموت ها نیز 020 هستند

فاصله خاموتها از همدیگر بسیار دقیق و طبق نقشه بایستی باشند فاصله ها باهم مساوی نیستند به علت نیروی خمش در دو طرف تیر فاصله خاموت ها از همدیگر کم می باشد و به علت کم شدن نیروی خمشی در وسط دهانه تیر از فاصله بیشتری برخوردار هستند. بعد از باز کردن قالبها ستونها اقدام به قالب گذاری کف تیرهای اصلی و فرعی می نماییم که این کار باید همزمان در کلیه تیرهای اصلی و فرعی اجرا شود که این قالب را توسط جکهای فلزی یا در صورت نبودن جکهای فلزی T شکل از تیرهای چوبی T شکل استفاده شود. باید توجه داشت قالب کف تیرهای فرعی و اصلی کاملاً در یک تراز قرار گیرد بعد از آن اقدام به آرماتور بندی تیرها روی قالب ها انجام می دهیم بعد از اتمام خاموت بندی تیرهای اصلی و فرعی اقدام به کشیدن تیرچه ها در داخل تیرهای اصلی انجام می دهیم و فاصله آن را توسط یک ردیف سفال که در اول تیرچه ها و انتهای تیرچه ها قرار می دهیم فاصله بین آنها تنظیم می شود بعد از آن اقدام به شمع بندی زیر تیرچه ها اقدام می کنیم باید توجه داشت چون سقف طبقه همکف می باشد باید شمع بندی ما روی خاک دستی قرار نگیرد چون فشاری که هنگام بتن ریزی روی شمع وارد می آید باعث نشست سقف می شود برای جلوگیری از این کار بهتر است با استفاده از آهن یا ورق در زیر شمع ها مانع از نشست سقف شویم بعد از آن اقدام به ریسمان کشی زیر سقف می نمایند تا اطمینان پیدا کنند که خیز منفی دارد بعد از آن اقدام به سفال چینی بین تیرچه ها می کنند لازم به ذکر است که اگر ارتفاع تیرهای اصلی و فرعی بیشتر از ضخامت سقف می باشد به اندازه نیاز قالب بندی و تیرچه روی آن قرار می گیرد به دلیل ماکسیمم بودن برش در نزدیک تکیه گاه در داخل تک تک تیرچه ها آرماتوری به عنوان اتکا با شکل خاص تعبیه می گرد که مقاومت تیرچه را در برابر برش بالا می برد

  • راه ساختمانی
  • کارورزی شرکت راه ساختمانی، تحکیم سازه ابهر
  • کاراموزی شرکت راه ساختمانی، تحکیم سازه ابهر
  • گزارش کاراموزی شرکت راه ساختمانی، تحکیم سازه ابهر
  • تحکیم سازه ابهر
  • دانلود گزارش کارآموزی شرکت راه ساختمانی، تحکیم سازه ابهر
  • شرکت راه ساختمانی، تحکیم سازه ابهر
  • شرکت

کلیک جهت دانلود