دانلودتحقیق آّب درمانی

دانلودتحقیق درباره ی آّب درمانی

فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 14

آب درمانی مجموعه کارهایی است که در آنها از آب برای بهبود وضع جسمی یا روانی، تقویت سلامتی یا زیبایی، یا درمان دردها و بیماریها استفاده می‏کنند و این استفاده به دو طریق درونی و بیرونی صورت می‏گیرد. روش درونی شامل نوشیدن روزانه آب خالص، یا آب شارژ شده، یا آب معدنی خاص، یا آب دریا به مقداری و مدتی که آب درمانگر تجویز می‏کند، می باشد. اما روش بیرونی شامل انواع حمام‏گیریها و آب پاشی‏ها به بدن است.

آب درمانی به روش بیرونی

آب پاشی‏

این نوعی درمان است که با کوبش شدید آب صورت می‏گیرد. این روش نیروبخش و فرح‏بخش است ولی تحمل آن سخت است و بنابراین کاربرد خیلی گسترده ندارد و اشخاص پیر نمی‏توانند آن را تحمل کنند.

نمک مالی

این روش نوعی آب درمانی مخلوط با مواد معدنی است. درمانگیران می‏گویند که این روش به آنان احساس بهبود و تندرستی بیش از پیش می‏دهد.

حمام دو جفتی

در این روش دو جفت وان کوچک را کنار هم قرار داده‏اند. در یک وان آب سرد و دیگری آب داغ دارد. درمانگیر در وان آب داغ به نوعی می‏نشیند که پاهایش تا اندکی بالای زانوها در وان آب سرد فرو رفته‏اند. یکی از نتایج این روش بهبود گردش خون در پاها و تسکین ناراحتیهای پاهاست. یکی دیگر از نتایج آن بهبود وضع کسانی است که مشکلات لگن خاصره یا مشکلات مهره‏های پایین ستون فقرات دارند.

حمام نمک اپسوم

این نوعی حمام برای عرق ریزی خیلی زیاد است. در وان حمام سه تا چهار کیلو نمک می‏ریزند و وان را از آب داغ پر می‏کنند و درمانگیر تا چانه در آن فرو می‏رود. بیمار در این وضعیت عرق فراوان می‏کند. پس از مدتی معین او را بیرون می‏آورند و زیر دوش آب داغ می‏برند و سپس ماساژ می‏دهند و در حوله‏های ضخیم می‏پیچند که بیشتر عرق کند. پس از یک دوش آب داغ نهایی بیمار را به بستر می‏فرستند که استراحت کند.

سایر روشها

روشهای دیگری همچون آبپاشی سوزنی، حمام حباب هوا، ماساژ زیر آبی و…

کاربردهای ویژه آب درمانی

آب درمانی برای فرح‏بخشی، آرام بخشی، تقویت عمومی بدن و نظام دفاعی بدن، تسکین دردهای استخوانی – مفصلی، بهبود گردش خون، درمان بیماریهای پوستی، رفع خستگی مزمن، و مبارزه با افسردگی و غیره امروزه در درمانگاههای آب درمانی بکار گرفته می‏شوند. نوشیدن آب به مقداری معین نیز خواص درمانی و پیشگیری از بیماریها را دارد. پزشکان و بیولوژیست‏ها و کارشناسان تغذیه به ما می‏گویند که هر آدم نیاز به حداقل هشت لیوان آب در روز دارد تا بدن او درست کار کند با اینحال برخی افراد روزانه فقط به نوشیدن چند لیوان آب را در کل 24 ساعت شبانه روز را گاهی برای پاک کردن بدن از مواد سمی قناعت می کنند. عکاسی به روش کرلیان نشان داده که وقتی درمانگری از مکتب شفابخشی انرژی درمانی با تمرکز فکر خود آبی را که می‏خواهد به درمانگیر دهد به اصطلاح شارژ می‏کند. آن آب پهنه‏ای از انرژی فوق‏العاده را درون خود می‏نمایاند که آب معمولی ندارد، و چنین است که احتمالاً انرژی طبیعی بدن آب درمانگر توان انرژیایی و درمانی آبی را که به بیمار خود می‏دهد، بیشتر می‏کند.

آب درمانی همدلی دارد!

محققین می گویند روش آب درمانی به این دلیل مفید است که آب درمانگران افرادی دلپذیرند و توجه و همدلی کافی به وضع جسمی و حال روانی بیماران می‏کنند، و نیز این درمان در محیطی دلپسند که در بیماران آرامش عصبی و کاهش تنش و احساس بهبود جسمی و فکری تولید می‏کند، اجرا می‏شود. همه این عوامل به شخص درمانگیر کمک می‏کنند انبساط عضلات و آرامش و سبکباری یابد.

آب درمانی (Hydrotherapy) شاید تا حالا در مورد تأثیر آب در درمان بیماریها چیزایی شنیده باشین. امروز تصمیم دارم کمی در مورد آب درمانی براتون بنویسم. ممکنه خیلی از شما فکر کنین که این یه متد جدیده، اما برعکس این یه روش کاملاً سنتی برای درمان بیماریهاس. هیدروتراپی (آب درمانی) و گرماب درمانی (Hydrothermal therapy) از زمان قدیم در خیلی فرهنگها مثل چین، روم باستان، یونان باستان و ژاپن مورد استفاده بوده اند. آب درمانی انواع و اقسام روشها مثل سونا، وان، دوش، پاشویه، پانسمان، حمام گیاهی، نوشیدن و… رو شامل میشه. اساس کار آب درمانی، مربوط به اثرات مکانیکی و حرارتی اونه. در این روش از پاسخ بدن به محرک گرمایی و سرمایی، استفاده طولانی از حرارت، فشار ایجاد شده توسط آب و احساسی که ایجاد می کنه بهره گرفته می شه. احساسات ایجاد شده توسط اعصاب به قسمتهای عمقی تر بدن برده می شه و باعث تغییرات مختلفی مثل تحریک سیستم دفاعی بدن، تقویت سیستم گوارشی و جریان خون، اثر بر تولید هورمونهای استرسی و کاهش حساسیت به درد میشن. حرارت باعث تسکین بخشی به بدن و کاهش سرعت کار اندامهای داخلی میشه. بر عکس سرما فعالیتهای داخلی بدن رو تحریک میکنه و افزایش میده. اگر به دلیل استرس دچار سفتی و گرفتگی ماهیچه ها باشید یه دوش گرم خیلی بهتون کمک میکنه. هر زمان احساس خستگی و استرس کنید یه دوش یا وان گرم و بعد از اون یه دوش کوتاه سرد می تونه محرک ذهن و بدنتون باشه. وقتی توی استخر یا وان فرو می رید، فشار دائمی جادبه زمین بر روی بدن کم میشه. علاوه بر این آب تأثیرات هیدرو استاتیک هم داره. به خاطر اینکه آب به آرامی روی بدن حرکت می کنه تأثیرات ماساژ مانندی داره. آب در حال حرکت گیرنده های لمسی پوست رو تحریک میکنه که باعث افزایش جریان خون میشه و سفتی عضلات از بین می ره. آب درمانی و گرماب درمانی عمدتاً برای هماهنگ کردن بدن، تحریک گردش خون و گوارش و سیستم ایمنی و رهایی از درد استفاده میشن. به نظر می رسه که آب اثرات ویژه ای در کم کردن استرس و جوان کردن دوباره بدن داشته باشه. آب روی ماهیچه ها و پوست اثر میذاره. به ریه ها، قلب، معده و سیستم هورمونی به وسیله تحریک اعصاب نخاعی آرامش میده.

کلیک جهت دانلود