تحقیق صنعت رنگ سازی علم پلیمر (3)

تحقیق درباره صنعت رنگ سازی علم پلیمر

فرمت فایل: ورد (قابلیت ویرایش)


قسمتی از محتوی متن…

تعداد صفحات: 87 صفحه

انواع پوشش و شکستهای متداول: مهمترین جزء یک پوشش، رزین آن است.

نوع رزین یا پلیمر به قدری مهم است که رنگ را برحسب آن نامگذاری و می فروشند.

پوشش الکیدی یا اپوکسی برای همه آشناست ولی کسی تا به حال نام پوشش دی اکسید تیتانیم یا متیل اتیل کتون به گوشش نخورده است.

در این فصل، انواع رزین یا پلیمرهای مورد استفاده در پوشش بهمراه نقاط ضعف و قوت آنها بحث می شود.

حتی در یک خانواده پوشش، ممکن است پوششهای با خواص فیزیکی و شیمیایی کاملاً متفاوت وجود داشته باشد.

یکی از جذابیتهای علم پلیمر، گسترده بودن آن است مثلاً تغییرات جزئی در ساختار مونومر یک اکریلیک، پلیمری با خواص کاملاً متفاوت ایجاد خواهد کرد.

اپوکسی ممکن است سخت و شکننده یا نسبتاً نرم و انعطاف پذیر باشد.

در این بحث های کلی بایستی مواظب استثناها بود. رزین ها و روغن های طبیعی: قرنها است که از این مواد برای ساخت پوشش تزئینی و محافظ استفاده می شود.

این مواد از منابع طبیعی نظیر باقیمانده گیاهان، حیوانات و فسیلها بدست می آیند.

هر چند روغنهایی مثل روغن بزرک یا روغن ماهی، رزینهای طبیعی هستند ولی به صورت جداگانه توضیح داده می شوند. رزین های طبیعی: بسیاری از رزینها طبیعی از شیره درختان حاصل می شوند که برای حفاظت درخت در برابر بریدگیها و زخمها از آن تراوش می نماید.

بسیاری از آنها دارای گروه عامل کربوکسیل و اسیدی هستند که اسیدی بودن آن برحسب عدد اسید بیان می شود (میلیگرم هیدروکسید پتاسیم لازم برای خنثی کردن اسید یک گرم رزین).

رزین های طبیعی معمولاً وزن ملکولی نسبتاً بالا و در حالت خالص در دمای اطاق، جامدند، اغلب برای تولید روغن جلا، آنها را با مقادیر مختلف روغن نباتی، حرارت می دهند.

رزین طبیعی باعث سختی، جلا، مقاومت در برابر رطوبت و بهبود زمان خشک شدن می شود در حالیکه روغن نباتی باعث انعطاف پذیری و دوام می شود. المی، کوپال، دامار و روسین نمونه هایی از رزین های طبیعی هستند که از درختان، گیاهان و فسیلها بدست می آیند. المی رزین نرم دارای محدوده ذوب C 120 – 80 و عدد اسید پایین (35 – 20) است که از درختی در فیلیپین بدست می آید.

با بسیاری از رزینها و حلالها سازگار است و به لعاب و جلا، انعطاف پذیری می بخشد. بر خلاف المی، کوپال ماده سخت دارای وزن ملکولی بالا و دمای ذوب بالا (C 149) است و عدد اسید آن در انواع نیوزیلندی 50 و در انواع آفریقای مرکزی 140 است.

دارای مواد فسیل شده که از درختان مختلف TROPICAL بدست می آید می باشد که اگر تحت دما و فشار، تقطیر نشود کاربرد کمی خواهد داشت.

پس از تقطیر، جلاهای با دوام و مقاومت اتمسفری عالی تولید می نماید.

کوپال مانیلی که در فیلیپین یا هند شرقی بدست می آید فسیل نیست بلکه از Tapping درختان زنده بدست می آید که تا حدی نرمتر از کوپال فسیلی و در الکل قابل حل است.

انواع فسیلی سخت تر نیز در دسترس می باشد. دامار رزین نسبتاً نرمی با محدوده ذوب C113 – 70 و عدد اسید پایین (30 – 20) است.

دامار از درختان خاصی در هند شرقی بدست می آید و حتی در حلالهای هیدروکربنی ضعیف نیز قابل حل است. این ماده برای جلاها، لعاب های نیتروسلولزی و حتی به عنوان اصلاح کننده در پوشش های

متن بالا فقط تکه هایی از محتوی متن مقاله میباشد که به صورت نمونه در این صفحه درج شده است. شما بعد از پرداخت آنلاین، فایل را فورا دانلود نمایید


لطفا به نکات زیر در هنگام خرید دانلود مقاله: توجه فرمایید.

  • در این مطلب، محتوی متن اولیه قرار داده شده است.
  • به علت اینکه امکان درج تصاویر استفاده شده در ورد وجود ندارد، در صورتی که مایل به دریافت تصاویری از ان قبل از خرید هستید، می توانید با پشتیبانی تماس حاصل فرمایید.
  • پس از پرداخت هزینه، ارسال آنی مقاله یا تحقیق مورد نظر خرید شده، به ادرس ایمیل شما و لینک دانلود فایل برای شما نمایش داده خواهد شد.
  • در صورت مشاهده بهم ریختگی احتمالی در متون بالا، دلیل آن کپی کردن این مطالب از داخل متن میباشد ودر فایل اصلی این ورد، به هیچ وجه بهم ریختگی وجود ندارد.
  • در صورتی که محتوی متن ورد داری جدول و یا عکس باشند در متون ورد قرار نخواهند گرفت.
  • هدف اصلی فروشگاه، کمک به سیستم آموزشی میباشد.
  • بانک ها از جمله بانک ملی اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 5000 تومان را نمی دهند، پس تحقیق ها و مقاله ها و… قیمت 5000 تومان به بالا میباشد. درصورتی که نیاز به تخفیف داشتید با پشتیبانی فروشگاه درارتباط باشید.

پرداخت آنلاین و دانلود در قسمت پایین

کلیک جهت دانلود