مقاله روانشناسی اشتغال و مشاوره شغلی

دسته: پژوهش

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 10 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 12

مقاله روانشناسی اشتغال و مشاوره شغلی

فهرست:

مقدمه

روانشناسی صنعتی (اشتغال)

مشاوره چیست؟

مشاوره شغلی چیست؟

مشاوره شغلی و اهداف کاربردی آن

زندگی تحصیلی و زندگی شغلی

نتیجه گیری

مقدمه:

ورود به دنیای کسب و کار در عصر حاضر که جهان وارد دوره ای از فرصتها و چالش های بزرگ شده است، نیاز به دانش، مهارت و ویژگیهای خاص دارد. در هزاره جدید عوامل مؤثر بر موفقیت و خوشبختی افراد، سازمان ها و ملت ها به سرعت در حال تغییر است و در چنین دوره ای موفقیت، به برخورداری از آخرین دانش و توانایی بکار گیری آن به شیوه ای نو آورانه و موثر بستگی دارد. دیگر شرایط پایدار برای دنیای کسب و کار وجود نخواهد داشت، لذا لازم است افراد را در طول تحصیلات برای انتخاب زندگی شغلی و مقابله با بحران ها و چالش ها آماده نمود. در این مقاله سعی بر آن شده تا با معرفی رشته مشاوره شغلی و طیف گسترده خدمات آن به نقش مهم آن در پیوند زندگی تحصیلی به زندگی شغلی و انتخاب زندگی شغلی اشاره شود.

روانشناسی صنعتی (اشتغال)

روان شناسی صنعتی دانش بررسی رفتار انسان در محیط کار است. این دانش می کوشد تا با به اجرا گذاشتن نتایج و روش های روان شناختی به کارگران و سازمان ها کمک نماید. به این شاخه از روان شناسی گاه روان شناسی کار و روان شناسی شغلی هم گفته می شود. از جمله مباحث مطرح در این شاخه از روان شناسی می توان به رفتار سازمانی، توسعه و بالندگی سازمان، مشاوره شغلی وحرفه ای، روان شناسی مصرف کنندگان، روان شناسی تبلیغات و بازاریابی، روان شناسی منابع انسانی، روان شناسی استخدامی، روان شناسی بهره وری اشاره کرد.

این رشته را در امریکا تحت عنوان industrial and organizational psychology و در اروپا تحت عنوان work psychology می شناسند.

  • مقاله روانشناسی اشتغال و مشاوره شغلی
  • مقاله روانشناسی اشتغال و مشاوره شغلی

کلیک جهت دانلود