هنر در اندیشه امام خمینی (2)

هنر در اندیشه امام خمینی 30 ص

فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 34

هنر در اندیشه امام خمینی (ره)

خون صدها هنرمند فرزانه در جبهه‏های عشق و شهادت و شرف و عزت، سرمایه زوال‏ناپذیر هنری است که به تناسب عظمت و زیبایی انقلاب اسلامی، همیشه مشام جان زیباپسند طالبان جمال حق را معطر می‏کند.

تنها هنری مورد قبول قرآن است که صیقل دهنده اسلام ناب محمدی‏صلی الله علیه وآله، اسلام ائمه هدی‏علیهم السلام، اسلام فقرای دردمند، اسلام پابرهنگان، اسلام تازیانه خوردگان تاریخ تلخ و شرم آور محرومیت‏ها باشد. هنری زیبا و پاک است که کوبنده سرمایه‏داری مدرن و کمونیسم خون‏آشام و نابود کننده اسلام رفاه و تجمل، اسلام التقاط، اسلام سازش و فرومایگی، اسلام مرفهین بی درد و در یک کلمه اسلام امریکائی باشد. هنر در مدرسه عشق، نشان دهنده نقاط کور و مبهم معضلات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و نظامی است. هنر در عرفان اسلامی، ترسیم روشن عدالت، شرافت، انصاف و تجسم تلخکامی گرسنگان مغضوب و قدرت و پول است. هنر در جایگاه واقعی خود تصویر زالوصفتانی است که از مکیدن خون فرهنگ اصیل اسلامی، فرهنگ عدالت و صفا لذت می‏برند. تنها به هنری باید پرداخت که راه ستیز با جهانخواران شرق و غرب و در راس آنها امریکا و شوروی را بیاموزد.

هنرمندان ما زمانی می‏توانند بی‏دغدغه، کوله‏بار مسؤولیت و امانتشان را زمین بگذارند که مطمئن باشند مردمشان بدون اتکای به غیر و تنها و تنها در چارچوب مکتبشان به حیات جاویدان رسیده‏اند و هنرمندان ما در جبهه‏های دفاع مقدس این گونه بودند تا به ملاء اعلا شتافتند و برای خدا، عزت و سعادت مردمشان جنگیدند و در راه پیروزی اسلام عزیز تمام مدعیان هنر بی‏درد را رسوا نمودند خدایشان در جوار رحمت‏خویش محشورشان گرداند.

روح الله الموسوی الخمینی 30/ 6 / 67

امروزه مقوله هنر، از مقولاتی است که با

نظام حساسیت‏ها، تمایلات مردم و اجتماع رابطه کاملا محسوسی را ایفا کرده و در حقیقت جهت‏دهی فرهنگی در بسیاری از ابعاد معیشت فردی و اجتماعی آنان، ناشی از القائات مقوله‏ی هنر می‏باشد.

در حقیقت هنر نقش بسیار مهمی در پرورش ایمان و باورهای قلبی افراد دارد و از طریق آن می‏توان ارزش‏های مقدس و الهی را در متن جامعه و جهان جریان داد. بنابراین در نظام جمهوری اسلامی که از آن به معجزه قرن‏ یاد می‏نمایند، بسیار نیکو و بجاست که در برخورد با هنر، چهره او را از آلودگی‏های مادی که براساس هوی و هوس مادیت غبارگرفته، زدود و آن را به عنوان یکی از ابزارهای اساسی در پرورش و اقتدار حکومت اسلامی قرار داد; زیرا هنر از عمده عوامل قوی در تغییر فرهنگ ارتکاذات و تعلقات عمومی مردم است و نقشی بس مهم در حفظ تعادل روحی و روانی جامعه بر عهده دارد.

امروزه از برکت نظام مقدس اسلامی‏ است که هنرمندان می‏توانند روح استقلال طلبی و آزادی خواهی اسلام‏ را در مردم زنده نگه دارند و همه اینها مرهون آن امام همام است که با طرح انقلابی الهی، موضوعات جدیدی را برای کار هنری هنرمندان ایجاد نمود. از این‏رو بر هنرمندان ما واجب است که با هنر خویش به ترویج اخلاق اسلامی و اعتقادات الهی و تبیین وقایع تاریخ انقلاب اسلامی بپردازند و در عمل و صحنه عینیت، این حقیقت را بر کرسی واقعیت قرار دهند که هنر در نظام تفکر اسلامی با تعریف هنر در دستگاه‏های غیر الهی تفاوت‏های اساسی دارد; زیرا هنر الهی، عامل پدید آوردن انقلاب اسلامی و هنر غیرالهی غرق شدن در گرداب دنیا خواهی و توسعه آن است. نظر به این که هنر در نظام طاغوت و غیرالهی، به عنوان یکی از قوی‏ترین اهرم‏های تحریک و هوی‏پرستی

و دنیاپرستی قلمداد می‏گردد و در نظام اسلامی از جایگاه رفیع و مقدسی برای تحریک انگیزه‏های الهی در رشد تعلقات دینی و مذهبی مردم – در جهت‏حفظ و تحقق اصول انقلاب اسلامی – برخوردار است، لذا باید مقوله هنر را از زوایای مختلف مورد بررسی قرارداد تا بسیاری از ابهامات پیرامون آن مرتفع گردد.

از اولین سؤالاتی که در باب هنر مطرح می‏گردد، این است که به راستی آیا هنر بر دو دسته اسلامی و غیراسلامی تقسیم می‏شود؟ جایگاه هنر و نقش آن در نظام‏های الهی و غیرالهی چیست؟ و دیگر آن که اصول موضوعه و شاخصه‏های هنر اسلامی چه می‏باشد؟

در بیت الغزل این مقال که مزین به کلام نورانی امیر انقلاب اسلامی گشت، معظم‏له در تقسیم هنر، اشاره نمودند که هنری زیبا و پاک است که کوبنده سرمایه‏داری مدرن و کمونیسم خون‏آشام باشد. به راستی چه رابطه‏ای بین هنر و چهره کفرستیزی در شکل‏های گوناگون وجود دارد؟

گروهی با طرح این مطلب که علم با کاربرد علم مجزا است‏ خواسته‏اند هنر را این گونه معرفی نمایند که دارای هیچ گونه جهت‏گیری خاصی نمی‏باشد و می‏توان آن را در هر دستگاهی با هر قصدی به کار گرفت.

امام امت قدس سره در کلام خویش با تقسیم نمودن هنر به دو دسته می‏فرمایند: هنر به معنی اعم کلمه (نقاشی – خط – شعر قصه‏نویسی – فیلم – تئاتر) بر دو دسته می‏باشد، یا مورد قبول قرآن هست‏یا نیست.

حضرت امام قدس سره شاخصه هنر قرآنی را این گونه تعریف می‏نمایند که مشام جان زیباپسند طالبان حق را معطر کند آیا به راستی هنری که زیبایی را در جمال حق می‏بیند، با هنری که کتاب آیات شیطانی را زیبا و دارای ارزش معرفی می‏کند، یکسان است؟

کلیک جهت دانلود