احادیث اهمیت علم و تربیت

احادیث اهمیت علم و تربیت

فرمت فایل word و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 21

مقدمه:

آدمی زمانی به سعادت و کمال می رسد که در پرتو دانش و آگاهی، مسائل و مشکلات خود را بشناسد و برای حل این مشکلات و رفع نادانی ها احتیاج به استفاده از تجارب رفتاری، الگوهای برتر دارد بهترین الگو و سرمشق ما مسلمانان سخنان و سیره ی به جا مانده از رسول اکرم و اهل بیت گرامی ایشان است. ما این رفتار و سیره را جز در احادیث و سیره به جا مانده از ایشان در کتب حدیث نمی توانیم پیدا کنیم.

احادیث ارائه شده در این جزوه برگرفته از کتاب الحدیث 2 (روایات تربیتی از مکتب اهل بیت چاپ دفتر نشر و فرهنگ اسلامی می باشد).

امید است که همه ما بتوانیم در سایه سار این احادیث رفتار خود را آنگونه اصلاح کنیم که لااقل به درجاتی از مدارج ایمان نائل آییم.

چنانکه امام باقر (ع) فرموده است: وَ بالدِرایاتِ للروایات یَعملُوا المُؤمِنُ اِلی اَقصی دَرَجاتِ الایمان (بحار 1، صفحه 118)

پیروان اسلام در پرتو معرفت واقعی و درک حقایق علمی روایات، می توانند به عالیترین مدارج ایمان نائل شوند. (جلد 1 ص 365)

احادیثی چند در باب تربیت:

اهمیت فراگیری علم:

عَن عَلیَّ عَلَیهِ السَّلام: قال عَلَیکُم بالعِلمَ وَالاَدَبِ فَانَّ العالِم یَکرُمُ و ِان لَم یَنتَسِب وَ یَکرُمُ وَ اِن کانَ فَقیراً وَ یَکرُمُ وَ اِن کانَ حَدَثاً.

علی علیه السّلام فرموده است: در علم و ادب بکوشید چه آنکه عالم، عزیز و گرانقدر است، اگر چه به خاندان بزرگی منتسب نباشد، اگر چه فقیر و بی بضاعت باشد و اگر چه جوان باشد. (شرح ابن ابی الحدید، جلد 20 ص 332)

قال علی علیه السّلام: کُلَّما زادَ عِلمُ الرَّجُلِ زادَ عِنایَتَهُ بِنَفسِه و بَذَل فی ریاضَتَها و صَلاحِها جُهدَهُ. (غرور الحکم ص 384)

علی علیه السّلام فرموده است: بهر نسبت که دانش آدمی زیادتر می شود توجه خود را به نفس خویش افزون می کند و برای نیل به سعادت و صلاح، سعی و کوشش خود را به کار می اندازد.

در اهمیت عمل به علم:

قال رسول الله (ص): اللعُلَماءُ عالِمان: عالِمٌ عَمَلَ بعِلمِهِ فَهُوَ ناجِ وَ عالِمٌ تارِکٌ لِعِلمِه فَقَد هَلَکَ. (الاخبار ص 192)

رسول مکرم می فرمود: به مردان عالم و درس خوانده دو قسمند: اول عالمی که به علم خود عمل می کند، برای او نجات و رستگاری است، دیگر عالمی که عملاً از دانش خود پیروی نمی نماید، او در هلاکت و بدبختی است.

و عن رسول الله (ص): اَشَدُّ النّاس عذاباً فیِ القیامَهِ عالِمٌ لَم یَعمَل بعِلمِهِ و لَم یَنفَعهُ عِلمِهِ (مجموعه ورّا جلد 1 ص 220)

شدیدترین عذاب در قیامت برای عالمی است که به علمش عمل ننموده و دانشش او را بهره مند کرده باشد.

در اهیمت تعلیم و تعلّم:

قال علی علیه السّلام: یا مَحشَر الفِتیانِ حَصِّنوُا اَعرافَکُم بِالاَدَبِ وَ دینکُم بِالعِلمِ. (تاریخ یعقوبی، ص 152)

علی علیه السّلام فرموده است: ای گروه جوانان، شرف انسانی و سجایای اخلاقی خود را با ادب آموزی و تربیت محافظت نمائید و سرمایه گرانبهای دین خویشتن را با نیروی علم و دانش از دستبرد ناپاکان و خطرات گوناگون بر کنار نگاه دارید.

عَن اَبی عبدالله عَلَیه السّلام قال: لَستَ اُحِبُّ اَن اَرَی النابَّ مِنکُم الاعادیاً فِی حالَین: اِمّا عالماً، اَو مُتَعَلَّماً فَاِن لَم یفعَل فَرَّطَ ضَیَّعَ فَاِن ضَیَعَ اَیمَ وَ اِن اَیمَ سَکَنَ النّارَ.

حضرت صادق علیه السّلام می فرمود: دوست ندارم جوانی از شما را ببینم مگر آنکه صبح کند و رفت و امدش در یکی از این دو حالت باشد: یا عالِم یا محصّل، کسی که چنین نباشد در انجام وظیفه، تضییع حق انسانیت است و چنین تضییعی گناه است و جایگاه گناهکار در آتش خواهد بود. (بحار جلد 1 ص 55)

پرسش و علم:

عَن عَلَیَّ بن موسَی الرِّضا علیه السّلام قالَ: العِلمُ خَزائِنُ و مفاتِحُهُ السُّئوالُ:

حضرت رضا علیه السّلام فرمود: علم گنجینه های کمال است و کلیدهای آن گنجینه ها پرسش کردن است.

بپرس آنچه ندانی که ذلّ پرسیدن دلیل راه تو باشد به…دانایی (– اخبار الرضا باب 30)

عَن الحَسَن بنُ عَلَیّ علیه السّلام:

اَنَّهُ دَعا بَنیهِ وَ بَنَی اخیهِ فَقالَ: اِنَّکِم صِفاهِ قَوم وَ یوشکُ اَن تَکُونُوا کبار قَومِ آخَرینَ فَتعَلَّموا العِلم فَمَن لَم یَستَطِع مِنکُم اَن یَحفَظَهُ فَلیَلَتبهُ وَلیَضعَهُ فی بَیتِهِ.

حضرت مجتبی علیه السلام روزی فرزندان خود و فرزندان برادر خود را دعوت کرد و به انان فرمود: همه شما کودکان اجتماع امروز هستید و امید می رود که بزرگان اجتماع فردا باشید، دانش بکوشید و در کسب علم کوشش کنید و هر

کلیک جهت دانلود