تحقیق آشنایی با مراحل نصب Windows XP-Vista-98

دسته: کامپیوتر و IT

فرمت فایل: doc

حجم فایل: 24 کیلوبایت

تعداد صفحات فایل: 42

تحقیق آشنایی با مراحل نصب Windows XP-Vista-98 در 42 صفحه ورد قابل ویرایش

نصب ویندوز XP

اول بایک یک CD ویندوز xp داشته باشیم دقت کنیم که این CD باید bootable باشد اگر بخواهیم که ویندوز فعلی را به ویندوز xp تبدیل کنیم یا update کنیم نیازی به cd بوت نداریم.

CD ویندوز را وارد CD ROM می کنیم و ویندوز را اتوماتیک auto Run می شود دقت کنیم که اگر بخواهیم ویندوز فعلی خود را که مثلاً 98 یا me یا 2000 است را update کنیم اطلاعات ما در my document و برنامه های نصب شده حفظ خواهد شد ولی اگر ویندوز ما ایراد داشته باشد بهتر است آن را از اول فرمت و نصب کنیم که این نوع نصب را کردن را توضیح می دهیم.

بعد از اینکه CD ویندوز را درون CD ROM گذاشتیم خود به خود مرحله ی نصب ویندوز شروع خواهد شد که روی گزینه install windows xp کلیک می کنیم در قسمت بعد از ما پرسیده می شود که می خواهید یک ویندوز جدید نصب کنید یا ویندوز فعلی را update کنید در صورتی که در ویندوز فعلی ما ایرادی نباشد و می خواهیم آن را به xp تبدیل کنیم این مرحله را رد می کنیم و به آن دست نمی زنیم چون به طور خودکار upgrade recommanded انتخاب شده است ولی اگر قصد داشته باشیم ویندوز جدیدی را در درایوی دیگر نصب کنیم باید new instalation را انتخاب کنیم در اینصورت بعد از نصب کامل ویندوز xp هنگامیکه سیستم را روشن می کنیم دو منو ظاهر می شود و از ما می پرسد که می خواهید وارد کدام ویندوز شوید پس ما در این صورت دو ویندوز خواهیم داشت. در مرحله ی بعد باید سریال ویندوز را وارد کنیم این سریال احتمالاً در پشت cd یا درون خود cd داخل فایلی به نام serial یا cd key یا readme نوشته شده است.

در قسمت بعد روی دکمه ی advanced option کلیک می کنیم و در پنجره جدید گزینه ی دوم را تیک می زنیم این برای این است که ما درایوی که ویندوز در آن ریخته می شود را انتخاب کنیم همچنین برای راحتی کار می توانیم گزینه ی اول را تیک بزنیم تا تمامی فایلهای ویندوز روی هارد ریخته شده و از آنجا نصب شوند و بر روی ok کلیک می کنیم در قسمت پایین می توانیم زبان خود را انتخاب کنیم آن را Farsi انتخاب کنیم تا ابزار فارسی نصب شوند ولی اگر بخواهیم از یک برنامه ای فارسی ساز استفاده کنیم نباید این قسمت را دست بزنیم و روی گزینه ی Next کلیک می کنیم.

در مرحله ی بعد از ما سؤال می کند که می خواهیم نصب ویندوز را از اینترنت به روز کنیم اگر بخواهیم می توانیم گزینه ی بالا را انتخاب کنیم و کلید next را بزنیم در این صورت آخرین update ها از اینترنت دانلودخواهد شد ولی با انتخاب کردن گزینه ی پایینی بدون update وارد مرحله ی بعد می شویم به هر حال بعد از رد کردن این قسمت فایلهای ضروری اتوماتیک کپی یا دانلود خواهد شد و سیستم restart خواهد شد.

بعد از restart شدن کامپیوتر منتظر می مانیم تا ویندوز مراحل نصب را طی کند بعد از این که به متنی حاوی توضیحات مایکروسافت و نوعی قرار داد با ما است می رسیم روی F8 کلیک کرده یا F8 را می زنیم تا تأییدشود.

در قسمت بعد اگر ما قبلاً ویندوزی داشته باشیم سؤال می شود که می خواهید روی همان ویندوز نصب شود یا انتخاب با ما باشد با زدن دکمه ی R می توانیم روی همان ویندوز قبلی ویندوز جدید را نصب کنیم و با زدن دکمه ی ESC انتخاب درایو ظاهر خواهد شد که در این مرحله بهتر است که ESC را بزنیم تا درایوها برای انتخاب کردن ظاهر شوند و ما بتوانیم درایو مورد نظر را انتخاب کنیم همچنین با زدن دکمه ی D می توانیم درایو را پاک کنیم تا بعداً تبدیل به درایو جدید یا تبدیل به دو یا چند درایو شود وقتی ما D را بزنیم دوباره دکمه ی L را بزنیم درایو پاک خواهد شد که می توانیم آن درایو را انتخاب کنیم و با زدن دکمه ی C دوباره آن را بسازیم.

وقتی آن را می سازیم می توانیم حجم آن را تعیین کنیم مثلاً اگر می خواهیم درایو را تبدیل به دو درایو کنیم باید حجم فعلی آن را تبدیل به 2 کرده و Enter را بزنیم حال دو درایو جدید خواهیم داشت البته برای عوض کردن یا تقسیم حجم درایوها می توانیم از partition magic هم استفاده کنیم که برای ساخت پارتیشن های خود باید Fdisk را بلد باشیم.

در مرحله ی بعد انتخاب می کنیم که فرمت درایو ما چه باشد FAT یا NTFS تفاوت این دو را در این جا می توانیم ببینیم و انتخاب کنیم بهتر است گزینه هایی که جلوی آن دکمه ی Quick نوشته شده را انتخاب نکنیم زیرا فرمت کامل مناسب تر است بعد از اینکه مراحل را رد کردیم ویندوز فرمت انتخابی ما را آغاز می کند و سپس فایلهای مورد نیاز را کپی می کند و سیستم restart می شود.

بعد از شروع مجدد سیستم منتظر می مانیم تا مراحل نصب اتوماتیک پیش برود تا این که ما با پنجره ای مواجه می شویم که در این جا زبان خود را انتخاب می کنیم اگر در قسمت چهارم ما فارسی را انتخاب کرده باشیم این قسمت را دست نمی زنیم فقط در سمت details عربی را remove می کنیم که این کار بستگی به کیبورد دارد که در اکثر کیبوردها با این کار چند ایراد جزئی برطرف می شود ولی فارسی سازی کامل نیست و احیاناً در بعضی حروف مثل ی پ ژ گ ایراداتی پیدا خواهد شد بعد روی دکمه ی OK کلیک کرده و Next را می زنیم.

از این جا به بعد برای هر دو حالت نصب از روی ویندوز و نصب از boot مشترک می باشد در یک کادری نام خودمان و کمپانی یا شرکت یا هر چه دوست داریم مثل home را وارد می کنیم.

در کادر بعدی نام کامپیوتر خودمان را می نویسیم که نامی به عنوان پیش فرض نوشته می شود در قسمت پایین می توانیم پسورد مدیریت کامپیوتر را وارد کنیم به این ترتیب کسی نمی تواند به جای ما وارد کامپیوتر شود چون با دادن پسورد ما مدیریت را در دست خواهیم گرفت یا می توانیم قواعد دیری هم تنظیم کنیم.

در قسمت بعدی تنظیمات اتصال به اینترنت را خواهیم داشت روی منوی پایین کادر کلیک کرده و ایران را انتخاب می کنیم در قسمت what Area code می توانیم کد استان که در آن هستیم را بزنیم در قسمت dial nomber چیزی نمی نویسیم و در پایین هم نوع ارتباط تلفن خودمون را که تون یا پالس باشد را انتخاب می کنیم و کلید Next را می زنیم.

بالابردن سرعت کامپیوتر

همیشه اتصال به اینترنت عامل پایین آمدن سرعت کامپیوتر نمی باشد بلکه خود کامپیوتر مهمترین عامل در این مورد یعنی پایین آمدن سرعت می باشد. دلایلی مثل تعداد برنامه ها و یا فایل های قدیمی و حتی تنظیمات اشتباه ازسرعت کامپیوتر ما می کاهد. اگر عمل Shutdown در کامپیوتر درست انجام نشود کامپیوتر در استارت بعدی برای این که هارد از لحاظ داشتن خطا یا اشتباه چک کند با برنامه ی Scandisk استارت می شود که وقت یا زمان طولانی لازم است برای اینکه از اجرا شدن Scandisk جلوگیری کنیم باید اعمالی را انجام دهیم از منوی استارت بر رویRun کلیک کرده و بعد دستور MSConfig را اجرا می کنیم سپس قسمت Susbem configuration programs را باز می کنیم و در قسمت Register general کلیک می کنیم و سپس فرمان Scandisk after error by shutdown disabled را فعال می کنیم در آخر همه پنجره ها را دستور OK می بندیم و ویندوز را دوباره استارت (Reatert) کرده تا نتیجه ی آن را ببینیم.

برای از کارانداختن آهنگ هنگام بالا آمدن سیستم

اگر کامپیوتر در هنگام بالا آمدن آهنگ پخش می کند در صورتی که آن را از کار بیاندازیم کامپیوتر ما از سرعت بالاتری برخوردار خواهد شد برای این کار باید اول وارد منوی Start شده و از آنجا به Seetings رفته و Control panel را انتخاب کنیم پس از آن در قسمت Sound and multimedia که انتخاب می کنیم پنجره ای باز خواهد شد در اینجا مشخص شده است که کدام قسمت ها به همراه پخش آهنگ عمل می کنند قسمت هایی که با پخش آهنگ همراه هستند علامت بلندگویی را در کنار خود دارند بر روی قسمت هایی که می خواهیم پخش آهنگ آنها را غیرفعال کنیم مارک می زنیم پس از منوی Name که در زیر آن قرار دارد دستورNone که در زیر آن قرار دارد دستور None را به عنوان پایان می زنیم.

برای لغو کردن دستور اجرای اتوماتیک برنامه ها باید:

بسیاری از برنامه ها هنگام استارت کامپیوتر به طور اتوماتیک اجرا می شود که ما به همه ی این برنامه ها احتیاجی نداریم برای جلوگیری از استارت شدن اتوماتیک این برنامه ها باید از منوی استارت Run را انتخاب کنیم و سپس درون آن دستور MSConfig را اجرا کنیم از طریق Register و بعد Auto start قادر نخواهیم بود که برنامه مورد نیاز خود را به صورت مجزا انتخاب کنیم بلکه فقط می توانیم علامت تیکp یا ضربدر را از جلوی برنامه هایی که نمی خواهیم اجرا شوند برداریم.

Defragment کردن هارد

ما با انجام این دستور می توانیم هارد خود را مرتب سازی کنیم خود این کار زمان می برد ولی با انجام آن ما می توانیم به بالا بردن سرعت کامپیوترمان کمک زیادی کنیم برای انجام آن از منوی استارت واردPrograms شده و از آنجا به Accessories رفته و System tools را انتخاب می کنیم و کلید Disk Dfragmenter را می زنیم یک نکته در این جا وجود دارد که پس از شروع شدن عملDfragment کامپیوتر را باید به حالت خود گذاشت و هیچ کار دیگری با آن انجام ندهیم که درون این پنجره رنگ هایی مثل سفید، قرمز، آبی و … است که هر کدام از آنها بیانگر مکان هایی هستند در کامپیوتر که با در کنار هم گذاشتن فضاهای پر، فضاهای خالی میان آن را جدا کرده و مرتب می کند.

نحوه انتخاب کردن Mother bord

انتخاب کردن مادربرد یکی از تصمیمات مهم در زمان تهیه ی یک کامپیوتر است با انتخاب مناسب علاوه بر تأثیر مستقیم بر عملکرد فعلی سیستم بیانگر انعطاف سیستم در زمان ارتقاء نیز می باشد. قابلیت های یک کامپیوتر بستگی انتخاب درست در مادربرد است امروزه برای مادربردها پورت های پیشرفته ای نظیر (1394IEEE) Fireware و یا USB2.0 و حتی کارت های صدا شش کاناله و کنترل هایRAID وجود داشته که می توان از آنان در زمان ارتقاء سیستم و بدون نیاز به نصب امکانات جانبی دیگر استفاده به عمل آورد.

وقتی ما می خواهیم مادربردی را بخریم سؤالاتی در ذهن ما ایجاد می شود مثل اینکه مادربردها چگونه با یکدیگر مقایسه می شوند؟ معیار انتخاب یک مادربرد چیه؟ میزان کاراش و پتانسیل سیستم چقدر وابسته به پتانسیل مادربرد می باشد؟ اما مادربرد پردازنده و حافظه سه عصر حیاتی در کامپیوتر بوده که در زمان انتخاب آن سرنوشت پردازنده و حافظه نیز به نوعی رقم خواهد خورد انتخاب مناسب یک مادربرد از جمله تصمیمات مهمی است که دامنه آن گریبان گیر تجهیزات سخت افزاری دیگر نیز خواهد شد انتخاب کردن یک مادربرد قدیمی از رده خارج می توانند باعث بروز مسائل زیادی در ارتباط با ارتقاء و افزایش توان عملیاتی کامپیوتر را برای اجرای برنامه خریداری می کنیم نه برای خود.

  • Vista
  • مقاله آشنایی با مراحل نصب Windows XPVista98
  • XP
  • آشنایی
  • تحقیق آشنایی با مراحل نصب Windows XPVista98
  • آشنایی با مراحل نصب Windows XPVista98
  • پژوهش آشنایی با مراحل نصب Windows XPVista98
  • دانلود تحقیق آشنایی با مراحل نصب Windows XPVista98
  • Windows
  • مراحل نصب

کلیک جهت دانلود